Spätné zbery na predajniach

Spätné zbery na predajniach

Spätné zbery na predajniach

Ekocharita v spolupráci s najväčšími a najvýznamnejšími výrobcami a dovozcami textilu/šatstva a obuvi spúšťajú v roku 2024 spätný zber znovu použiteľného oblečenie (re-use),na jednotlivých predajniach.  Oblečenie a obuv, ktorý návštevníci Vaších predajní už nenosia, nemusí skončiť v koši, na skládkach alebo v spaľovni. Stále môže byť znova použité alebo recyklované. Preto spoločnosť Ekocharita predstavuje nový spôsob zberu a spolupráce s veľkopredajcami a ich jednotlivými predajňami. Ide o formu zberu, pri ktorom Vaši zákazníci oblečenie, domáci textil, obuv alebo doplnky prinesú priamo k Vám na predajňu a spoločnosť Ekocharita zabezpečuje následnú recykláciu a zhodnotenie.


Okrem enviromentálneho cítenia a zodpovednosti výrobcov za už umiestnený textil a šatstvo na trh je hlavným dôvodom spustenia spätného zberu na predajniach aj pripravovaná novela zákona o odpadoch od 1.1.2025. Z doteraz dostupných informácii od MŽP, EÚ a asociácie SATEX je zrejmé, že dôjde k rozšíreniu pôsobenia zákona o odpadoch na nový vyhradený prúd odpadu, formou rozšírenej zodpovednosti výrobcov, pre textil, šatstvo a obuv. Z uvedeného vyplýva, že výrobcovia budú musieť znášať zodpovednosť za textil uvedený na trh SR a jednou z mnohých povinností bude zriadenie spätného zberu/odberu znovu použiteľného textilu, šatstva a obuvi na predajných plochách pre konečného spotrebiteľa. 

Ako to funguje?

Zákazníci vybraných módnych značiek naprieč celým Slovenskom môžu na jednotlivé predajne priniesť oblečenie, obuv a doplnky, ktoré už nepoužívanjú a sú stále vhodné na nosenie. Tieto výrobky odovzdajú zamestnancom pri pokladniach alebo priamo vložia do zberných boxov, ak sa nachádzajú na predajni.

Čo sa s oblečením deje ďalej?

Oblečenie, ktoré návštevníci odovzdajú v jednotlivých predajniach následne zozbierame a pretriedime. Oblečenie vhodné na ďalšie použitie slúži na charitu alebo iné ďalšie využitie. Zvyšné oblečenie smeruje na upcykláciu alebo recykláciu – vyrábajú sa z neho nové predmety a materiály alebo putuje na energetické zhodnotenie. Žiaden z vyzbieraných výrobkov neskončí na skládke odpadu.

Spolupráce

LPP Slovakia, s.r.o.

Zákazníci módnych značiek (RESERVED, CROPP, HOUSE, MOHITO, SINSAY) na jednotlivé predajne prinesú používané oblečenie, obuv a doplnky a odovzdajú ich zamestnancom pri pokladniach alebo priamo vložia do zberných boxov, ak sa nachádzajú na predajni.

CCC Slovakia, s.r.o.

Zákazíci módnej značky CCC môžu do predajní naprieč celým Slovenskom nosiť znovupoužitelné topánky a vložiť ich do boxov, ktoré sa nachádzajú v každej predajni. Zákazníci sem môžu nosiť topánky akejkoľvek značky, vždy v páre a najlepšie zviazané šnúrkami. 

EXIsport

Zákazíci módnej značky EXIsport môžu do vybraných predajní v meste Košice nosiť znovupoužitelné oblečenie a topánky a vložiť ich do boxov, ktoré sa nachádzajú na predajni. Zákazníci sem môžu nosiť oblečenie a opánky akejkoľvek značky, ktoré sú čisté a vhodné na opätovné použitie.

2023 Ekocharita © Všetky práva vyhradené